16 sierpnia 2018

Kultowe teledyski z lat. 90 (QUIZ)

Co to była za dekada! W Polsce rodził się kapitalizm, a wraz z nim przyszły telewizje kablowe, które przyniosły nam dar muzyczny w postaci MTV. To było okno na świat z najlepszymi zagranicznymi teledyskami, które dzieciaki w latach 90. potrafiły oglądać godzinami. Grunge, techno, brit-pop, boys bandy i wiele innych zjawisk. Te teledyski znaliśmy na pamięć. Spróbujcie po jednym kadrze rozpoznać, jaka to piosenka!

0%

Zanim lata 90. na dobre się rozwinęły i otworzyły na nowe zjawiska, style i prawdziwych muzycznych idoli, królowało jeszcze to, co przyszło z poprzedniej dekady. U szczytu popularności był wówczas zespół R.E.M., który na samym początku dekady przeżywał drugą młodość, a poniższy kadr pochodzi z przeboju, który śpiewały wszystkie zbuntowane dzieciaki.

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Skoro mamy starych, rockowych wyjadaczy, to jeszcze zanim pochylimy się nad erą grunge’u, to musimy zahaczyć o Aerosmith. Teledysk z niezwykle popularną wówczas młodziutką Alicią Silverstone oglądaliśmy wszyscy z fascynacją. Jaka to piosenka?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Muzyka grunge była jednym z najistotniejszych odcieni lat 90. Flanelowe koszule symbolizowały ten stylu i bunt, który przyszły wraz z nowym pokoleniem. Na ich czele stał oczywiście Kurt Cobain. Z jakiego teledysku pochodzi ten kadr?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Odmiany grunge’u były różne, przechodziły też różne fazy. Głównie jednak opierały się na alternatywnej muzyce rockowej, która łączyła w sobie elementy punka czy heavy metalu. Szybko jednak wszystko zaczęło mieszać się z popowymi brzmieniami i już w drugiej części lat 90. era muzyki grunge nieco wyblakła, a jej objawieniem stała się Alanis Morissette. Z jakiego teledysku do piosenki z albumu „Jagged Little Pill” (sprzedanego w 33 milionach egz.!) pochodzi ten kadr?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Podobnie jak w przypadku Alanis, rockowe, ostrzejsze granie z nieco lżejszym mieszał zespół No Doubt, z którego wywodzi się dzisiejsza mega gwiazda Gwen Stefani. Ich wielki przebój z 1995 roku był śpiewany wówczas przez wszystkie dorastające dzieciaki w szkołach, jak brzmi tytuł tej piosenki?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Podróż po rockowym graniu kończymy na buntowniczce, prawdziwej rebeliantce, która dziś, w wyniku różnych trudnych przeżyć, walczy z depresją. Ale Sinéad O'Connor w swoim wielkim klasyku z początku lat 90. potrafiła być też liryczna, delikatna, subtelna. Chyba każdy zna ten utwór.

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Wraz z mieszaniem i miksowaniem stylów pojawiło się też zjawisko, które łączyło tak odległe, wydawać by się mogło, style, jak rock i rap. Dorastającym w latach 90. dzieciakom Beastie Boys przedstawiać nie trzeba, to jest zespół totalny! A poniżej kadr z jednego z najważniejszych teledysku w historii MTV i wideoklipów.

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Kiedy muzyka rockowa zaczęła w Ameryce „mięknąć”, w Wielkiej Brytanii pojawił się brit-pop. Drugi po grunge’u, istotny gatunek ery lat 90. Było to takie lekkie, nieco popowe granie z Wysp przywołujące na myśl The Beatles. Przedstawicielami britpopu byli z pewnością Coldplay, Radiohead, Oasis czy The Verve. Ten ostatni zespół ma na swoim koncie mega przebój, rozpoznacie go po poniższym kadrze?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Sklasyfikować Björk się nie da. To artystka w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeden z najistotniejszych debiutów lat 90. Inna, niekonwencjonalna, zaskakująca, świeża. Kadr z teledysku, w którym Björk oddaje hołd złotej erze amerykańskim musicalom, zna chyba każdy z nas. Jaka to piosenka?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Wielka Brytania niezwykle liczyła się na muzycznej mapie świat. Mocno wyznaczała trendy i generowała nowe gatunki. Źródło wielkiej części muzyki elektronicznej to przecież brytyjskie wyspy. W latach 90. z jednej strony królowało techno, z drugiej zaś pojawił się Jamiroquai czy Daft Punk, którzy mocno czerpali z funku czy disco lat 70. Ten pierwszy był wówczas istnym królem. Poniżej kadr z wielkiego hitu.

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Skoro coraz mocniej kierujemy się w stronę popu, to na początek jego największy przedstawiciel - Michael Jackson, z niezwykle wówczas popularną siostrą Janet. A ten czarno-biały teledysk to najdroższy teledysk w historii wideoklipów. Kosztował 7 milionów dolarów!

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Zupełnie inny, jeśli chodzi o koszt, był poniższy teledysk. To oczywiście Lauryn Hill, będąca wówczas w swoim szczytowym momencie popularności. Za jedyny dotąd album solowy zgarnęła pięć nagród Grammy. To był znaczący krok w kierunku nadciągającej mody na czarniejsze brzmienia z gatunków r’n’b i soul. Jaka to piosenka?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Era r'n'b przyniosła nam powrót do czasów The Supremes, czyli żeńskich bandów z lat 60. W odświeżonej wersji kobiety były już odważniejsze, silniejsze, takie jak z hymnu Destiny’s Child "Independent women". Ale zanim pojawiła się Beyonce z koleżankami było jeszcze trio TLC i ich teledysk w wodospadzie. Klasyk!

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Skoro mowa o girls bandach, to chyba byłoby grzechem nie wspomnieć o Spice Girls. I co by o nich nie mówić, że był to produkt stworzony przez wytwórnię, itd., to mimo wszystko jest to ważna karta popowej historii muzyki. Szkolne dyskoteki i dziewczyny kłócące się, która jest którą „spicetką”, to było zjawisko porównane do beatlemanii. To jest łatwe do odgadnięcia!

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

A skoro szkolna dyskoteka i sama szkoła, to musi być i Britney Spears, która pod koniec lat 90. odniosła sukces na miarę pierwszych płyt Michaela Jacksona. Mowa tutaj oczywiście o obsesji i popularności, nie o jakości. Ale Britney to Brtiney i ten szkolny teledysk... znamy wszyscy. O jakim utworze mowa?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Twoja wiedza w temacie nie jest zbyt obszerna. Wiele odpowiedzi znajdziesz na naszym portalu, odwiedzaj nas częściej!

Nie jest źle, ale masz sporo braków. Uzupełnij wiedzę, czytając artykuły na naszym portalu.

Bardzo dobrze! Wiesz prawie wszystko. Wystarczy, że doczytasz parę faktów na naszym portalu!

Doskonale! Widać, że regularnie odwiedzasz nasz portal!