21 listopada 2018

Co ty wiesz o: Lady Gaga? (QUIZ)

Gdy myślimy o Lady Gaga, to od razu przed naszymi oczami pojawia się jej nieograniczona wyobraźnia. Według wielu, miała być hitem jednego sezonu, i osobą, która chciała zbudować swoje imperium na kontrowersji. Z czasem okazało się, że ta gwiazdka świeci coraz mocniej i jest dziś jedną z najważniejszych ikon współczesnej popkultury. Gra, śpiewa, komponuje i projektuje. A lada moment zgarnie jeszcze nominację do Oskara za film „Narodziny gwiazdy”, może nawet wygra? Kto wie. Na pewno znowu będzie skupiać na sobie całą uwagę, tak jak to się dzieje już od dziesięciu lat. Sprawdźcie ile wiecie o tej wyjątkowej artystce. Przy okazji udowadniamy wam ile bogactwa ma w sobie ta niepozorna kobieta, która tworzy za życia swoją własną legendę.

0%

Od czasu debiutu Lady Gagi w tym roku mija dokładnie dziesięć lat. Od tego czasu świat muzyki pop zmienił się na dobre. Od kiedy na scenie pojawiła się ubrana w dziwaczne stroje i dysponująca doskonałym głosem Lady Gaga, kradnąc serca słuchaczy pierwszymi dwoma przebojami „Just dance" oraz „Poker Face", nic nie było już takie samo. Nawet pozycja Madonny została zagrożona, a dla wielu nawet obalona. A Gaga konsekwentnie trzymała się hasła, że „kultura masowa to też sztuka". Do czego przyznaje się we wspomnianym drugim singlu „Poker face" artystka?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Na głowie ogromne kapelusze, burza doczepianych, kolorowych włosów, sukienki z odpadów, plastikowych baniek, worków na śmieci i innych dziwactw. Taką wyobraźnią od samego początku przykuwała Lady Gaga, która podobnie jak w muzyce, tak i modzie, przeprowadziła rewolucję. Tak było i na słynnej gali VMA w 2009 roku, gdzie nagrodę odbierała w dość dziwnym przebraniu... W jakiej kategorii artystka otrzymała wtedy statuetkę?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

W którym teledysku Lady Gagi pojawiły się słynne buty zaprojektowane przez Aleksandra McQueena, przed jego samobójczą śmiercią, nazywane „pancernikami"?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Kiedy Lady Gaga powróciła z drugą solową płyta zatytułowana „Born this Way" od razu pojawiły komentarze, że bijący rekordy popularności singiel tytułowy to kopia wielkiego przeboju Madonny. O jaką piosenkę chodzi?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Skoro mamy już inspiracje popkulturą i wielkimi ikonami mody, to pora też na kino. W którym filmie Quentina Tarantino pojawił się słynny Pussy Wagon wykorzystany w teledysku „Telephone", do którego Lady Gaga zaprosiła Beyonce?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Dla Lady Gagi, sztuka zawsze była istotna i inspirująca w dokonaniach muzycznych. Podczas pracy nad krążkiem „Artpop" równolegle pracowała nad wystawą, która swoje otwarcie miała dzień przed premierą płyty. Na wystawie zostały zaprezentowane projekty powstałe we współpracy z m.in.: Robertem Wilsonem, Mariną Abramović, Inez van Lamsweerde and Vinoodh Matadin czy Jeffem Koonsem. Który z artystów odpowiadał za stworzenie okładki do singla „Applause" promującego płytę?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Kiedy świat muzyczny był u jej stóp, a ci krytycy, którzy rzucali w nią kiedyś hasłami, że będzie jedynie gwiazdką sezonu, schowali się ze wstydu, Gaga postanowiła zrobić obrót o 180 stopni. Porzucając dziwaczne stroje i kontrowersyjne teledyski uciekła w jazz. Ten jazzowy romans nie był z byle im, bo z samym Tonym Bennetem, a efektów mogliśmy posłuchać na ich wspólnym albumie „Cheek to cheek". Który standard na płycie został skomponowany na początku ubiegłego wieku przez mistrza Cole’a Portera?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Ostatnia solowa płyta artystki, przed ostatecznym podbojem Hollywood, to „Joanne" z 2016 roku. To był duży zwrot w karierze artystki. Nieco stonowany, oparty na gitarach i tradycji sięgającej nawet do korzeni amerykańskiej muzyki, czyli do country. Do kogo z rodziny należy imię, które posłużyło za tytuł tego albumu?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Wszystkie sceniczne kreacje i przeobrażenia od początku krzyczały do nas, że Lady Gaga to postać pełna wielu talentów. Było więc naturalne, że filmową drogą, którą kiedyś wybrała Cher, Barbra Streisand czy nawet Madonna, podąży też Gaga. Zanim jednak przyjdzie nam zobaczyć głośno zapowiadane „Narodziny gwiazdy" wróćmy na moment do serialu, ale za to jakiego. Mowa oczywiście o kultowej serii American Horror Story, w którym rola artystki została nagrodzona Złotym Globem. Jak nazywał się sezon, w którym zagrała Lady Gaga?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Dziś Lady Gaga to już zupełnie inna postać, ale wciąż ta sama, podążająca swoją drogą artystka, która własnym językiem łączy świat komercji z awangardą. Na tegorocznym festiwalu w Wenecji oczarowała wszystkich suknią z delikatnych różowych piór. A z czego wykonana była słynna, kontrowersyjna sukienka, w której Gaga pojawiła się na czerwonym dywanie na rozdaniu nagród Video Music Awards?

Poprawna odpowiedź! Błędna odpowiedź!

Twoja wiedza w temacie nie jest zbyt obszerna. Wiele odpowiedzi znajdziesz na naszym portalu, odwiedzaj nas częściej!

Nie jest źle, ale masz sporo braków. Uzupełnij wiedzę, czytając artykuły na naszym portalu.

Bardzo dobrze! Wiesz prawie wszystko. Wystarczy, że doczytasz parę faktów na naszym portalu!

Doskonale! Widać, że regularnie odwiedzasz nasz portal!