Decydując się na nowy samochód stajemy przed wyborem nie tylko modelu, wersji wyposażenia, silnika czy koloru. Wbrew pozorom nie jest to prosty wybór, ponieważ nasze potrzeby zmieniają się z czasem. Single dojeżdżający do pracy nie potrzebują potężnego kombi, na które ciężko znaleźć miejsce pod biurem, tak samo jak rodzina z małymi dziećmi nie zmieści się do miejskiego Polo. Jak zatem wybrać auto dopasowane do aktualnych potrzeb, ale nie sprawić sobie kłopotu w chwili, kiedy nasze potrzeby zaczną się zmieniać? Wbrew pozorom, można to zrobić w bardzo prosty sposób, wybierając odpowiednią formę zakupu auta. Szczególnie rodziny z małymi dziećmi, w których oczekiwania wobec samochodu dość szybko się zmieniają, powinny pomyśleć o nieco innych rozwiązaniach niż klasyczne.
Na początku oszacuj dobrze potrzeby
Truizmem będzie napisać, że wybór samochodu powinien być dobrze przemyślany. Warto jednak podejść do wyboru konkretnego modelu z nieco innej perspektywy. Patrzmy nie tylko na potrzeby, które nasz nowych samochód powinien zaspokoić dziś, ale też czy będzie on w stanie spełnić je za rok, dwa albo trzy. Jeśli wiemy, że planujemy powiększenie rodziny za dwa lata, albo z „biznesplanu” naszej firmy wynika, że za trzy lata będziemy potrzebowali większego samochodu, to jak postąpić? Kupić odpowiednio większe auto już dziś, płacąc więcej, jednak nie wykorzystując jego potencjału? Czy może kupić mniejsze, sprzedać, a potem kupić następne, tracąc jednak sporą kwotę jego wartości?
Nie zawsze chodzi tutaj o sam segment auta, ale także o poziom jego wyposażenia. Takie pytanie powinien zadać każdy, kto decyduje się na zakup auta na własność za gotówkę lub w kredycie. Niestety nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, jak powinniśmy postąpić. Wszystko to zależy od wartości samochodu, marki, planowanego przebiegu, a nawet wersji wyposażenia. Choćby z powodu utraty wartości, nie ma jednego wzorca wyliczeń – inaczej tracą na wartości Volkswageny, a inaczej auta francuskie.
W drugim kroku powinniśmy przyjrzeć się dostępnym opcjom finansowania. Nie zawsze zakup auta na własność będzie dla nas najlepszy. Coraz częściej producenci odpowiadają na właśnie nasze wciąż zmieniające się potrzeby, dopasowując do nich oferty finansowania. Zakup auta na własność to dziś tylko jedna z form, obok coraz atrakcyjniejszych ofert choćby najmu długoterminowego, który nieco przypomina leasing dla firm.
Zawsze najnowsze modele
Rynek motoryzacyjny zmienia się w błyskawicznym tempie. Postęp technologii sprawia, że producenci każdego roku dodają do wyposażenia swoich modeli kolejne elementy zwiększające komfort, ale przede wszystkim poprawiające bezpieczeństwo podróży. Decyzja o wynajmie długoterminowym, zamiast kupnie jednego auta na lata sprawia, że zawsze dysponujemy samochodem wyposażonym w najnowsze rozwiązania technologiczne. Przykładowo nowoczesny system Travel Assist pomoże ci utrzymać samochód w osi pasa czy utrzyma odpowiednią odległość za poprzedzającym samochodem, kiedy przypadkowo coś zakłóci uwagę kierowcy – a o to wcale nie trudno, kiedy podróżujemy z dziećmi. Ten sam system sprawi również, że jazda w korku przestanie być swoistą męczarnią przy codziennych dojazdach do pracy. Taki system dostępny jest dziś, jednak za rok czy dwa wynajem długoterminowy pozwoli wymienić samochód na nowy model, z jeszcze bardziej zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa, pozwalającymi podróżować bezpieczniej i pomagającymi wyjść cało z nieprzewidywalnych sytuacji.
Brak zmartwień o koszty
Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych w dużym stopniu przypomina usługę leasingu dla firm. Wpłacamy niewielki wkład własny (najczęściej z przedziału od 0 do 30 proc. wartości wybranego pojazdu), a następnie ponosimy miesięczną opłatę za użytkowanie. Jest ona niższa niż w przypadku raty kredytu, ponieważ nie spłacamy samochodu w całości, a jedynie tyle, ile straci on na wartości w okresie naszego użytkowania. Po umówionym okresie finansowania można po prostu oddać samochód, który przecież nadal ma sporą wartość. Im wyższa wpłata początkowa, tym niższy koszt miesięcznej opłaty, co pozwala bez problemu tak dobrać wysokość raty, aby nie zachwiała domowym budżetem.
Co więcej, tego typu oferty pozwalają zawrzeć w miesięcznej opłacie roczne ubezpieczenie czy koszty przeglądów. Płacisz jedną ratę i nie martwisz się już o nic. Nie zaskoczą cię zatem wysokie koszty Auto Casco czy też koszty przeglądów gwarancyjnych.
Samochód, który rośnie razem z rodziną
Jedną z największych zalet wynajmu długoterminowego jest fakt, że nie stajemy się właścicielami pojazdu jeśli tego nie chcemy. Pozwala to na bardzo łatwą i szybką zmianę pojazdu na fabrycznie nowy, jednak za każdym razem lepiej dopasowany do aktualnych potrzeb. Rodzina z dwójką przedszkolaków spokojnie pomieści się np. w Volkswagenie Golfie, jednak gdy maluchy nieco podrosną, możemy w prosty sposób zamienić Golfa na nowego Passata. Wyjazd na wakacje z nastolatkami? Żaden problem! Większe dzieci, większe auto – potrzeby nawet dużej rodziny z ogromną ilością bagażu zaspokoi Touareg albo Sharan. Dzięki temu, że korzystasz z nowoczesnych form finansowania i użytkujesz auto np. przez 3 lata zamiast je kupować, nie musisz się martwić o jego sprzedaż – odbiór auta, które stało się dla ciebie za małe (albo za duże) jest zagwarantowany już w momencie podpisania umowy.
To właśnie z tego powodu coraz więcej rodzin z dziećmi wybiera tę formę korzystania z samochodu. Wiedzą one, że ich potrzeby będą się dość dynamicznie zmieniać wraz z tym, jak będą dorastać ich pociechy. Nie wiążą się zatem z jednym modelem auta na długie lata, a elastycznie dopasowują pojazd do aktualnych potrzeb. Oczywiście, można kupić samochód na własność i sprzedawać go po dwóch latach kupując następny – warto jednak rozważyć czy utrata wartości pojazdu nie będzie niemal identyczna z tym, ile zapłacimy za wynajem długoterminowy.
Dla kogo zatem wynajem?
Dla tych, którzy wiedzą, że ich potrzeby będą się zmieniać i chcą mieć możliwość wymiany samochodu na fabrycznie nowy nawet co dwa lata. W przypadku rodzin z dziećmi to nieocenione ułatwienie, które można sfinansować niskimi ratami miesięcznymi, a na sam początek nie jest potrzebny żaden wkład własny. To rozwiązanie także dla tych, którzy wysoko cenią sobie niezawodność, jaką dają nowe samochody i bezpieczeństwo, dzięki wyposażeniu ich zawsze w najnowsze dostępne technologie.
Sprawdź w jakiej racie możesz mieć Volkswagena Passata, auto, które sprawdzi się idealnie dla rodziny z dwójką dzieci.