Klienci, którzy udają się do salonu samochodowego, aby zawrzeć umowę finansowania na pojazd, który niedawno opuścił taśmę produkcyjną, będą pierwszymi użytkownikami danego egzemplarza. To oznacza, że zanim pojazd zostanie dopuszczony do użytkowania, musi przejść standardowe procedury rejestracyjne – takie same jak w przypadku wszystkich innych nowych aut, które poruszają się po drogach. W artykule przedstawiamy, na czym polega, jak przebiega i ile trwa rejestracja samochodu w leasingu.
Procedura rejestracji nowego auta
Gdy udajesz się do dealera, wybierasz samochód i po złożeniu wniosku leasingowego otrzymujesz pozytywną decyzję, możesz podpisać umowę finansowania. Ponieważ jednak każde auto w leasingu operacyjnym traktowane jest jako własność finansującego, którą użycza Ci na mocy kontraktu, to na leasingodawcy spoczywa obowiązek dopełnienia procedury zarejestrowania pojazdu. Dokonuje tego w miejscowym Wydziale Komunikacji odpowiednim dla miejscowości, w której znajduje się salon samochodowy. Finansujący składa kompletny wniosek, a następnie, najczęściej w ciągu kilku dni, odbiera pozwolenie czasowe, a także komplet tablic rejestracyjnych oraz naklejkę potwierdzającą fakt, że auto zostało wprowadzone do systemu. To, ile trwa rejestracja samochodu w leasingu, zależy zatem w rzeczywistości od czasu oczekiwania na wydanie dokumentu przez Wydział Komunikacji. Co do zasady procedura taka może zostać zrealizowana nawet w ciągu jednego dnia.
Rejestracja samochodu w leasingu – dalsze kroki
Gdy tylko finansujący otrzyma pozwolenie czasowe lub dowód rejestracyjny, zawiadamia o tym leasingobiorcę, a ten może jeszcze tego samego dnia odebrać kluczyki do auta. Niezbędne do rozpoczęcia użytkowania pojazdu jest okazanie dealerowi oryginału zawartej polisy ubezpieczeniowej. Konieczność taka wynika nie tylko z postanowień samej umowy zawartej z finansującym, ale także z przepisów prawa – bowiem bez ważnej polisy OC samochód nie może poruszać się po drogach. Należy również pamiętać, że jeśli w umowie zadeklarowana została opłata wstępna, leasingobiorca powinien wpłacić ją na konto bankowe leasingodawcy najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
Data, w której finansujący otrzyma dokument potwierdzający rejestrację auta, stanowi jednocześnie początek okresu umowy. Oczywiście jeśli rejestracja samochodu w leasingu wiązała się z wydaniem pozwolenia tymczasowego, zgodnie z obowiązującym prawem, w ciągu 30 dni Wydział Komunikacji wystawi właściwy dowód rejestracyjny. Leasingobiorca odbiera dokument w tym samym salonie dealerskim, w którym podpisywał umowę. Do odbioru stałego dowodu niezbędne jest dostarczenie pozwolenia tymczasowego oraz kopii polisy OC.
Co jeszcze warto wiedzieć o rejestracji leasingowanego pojazdu?
Niektórzy kierowcy zastanawiają się, jakie miejsce rejestracji pojazdu zostanie wybrane przez urząd. Tablice wpływają bowiem m.in. na stawki ubezpieczeń komunikacyjnych, które mogą znacznie różnić się w konkretnych miejscowościach. Warto zatem wiedzieć, że kluczowy dla procedury rejestracyjnej jest adres Przedstawicielstwa Volkswagen Financial Services, czyli salonu dealerskiego obsługującego proces zawarcia umowy. Reguła taka wynika z faktu, że właścicielem pojazdu w leasingu pozostaje zawsze finansujący. Aby oznaczenie tablic rejestracyjnych było zgodne z lokalizacją zamieszkania użytkownika auta, warto udać się zatem do dealera znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania leasingobiorcy.
Rejestracja samochodu a dokumenty leasingu
Proces rejestracji samochodu w leasingu przebiega niezależnie od odbioru dokumentów związanych z leasingiem przez korzystającego. Leasingobiorca po podpisaniu umowy musi zadbać jedynie o wykupienie polisy OC oraz o terminowe wniesienie opłaty wstępnej, jeśli zdecydował się na jej uiszczenie. Natomiast wszystkie dokumenty związane z podpisaną umową – w tym sam kontrakt, harmonogram spłat i wydrukowaną treść warunków finansowania – otrzyma listem poleconym, wysyłanym na podany adres korespondencyjny. Przesyłka nadejdzie do niego w ciągu kilku dni, gdy tylko komplet dokumentów zostanie zatwierdzony przez specjalistę Volkswagen Financial Services.
Gdy klient na zakończenie okresu finansowania zdecyduje się na wykup auta, wówczas po wpłaceniu wartości końcowej otrzyma od Volkswagen Financial Services komplet dokumentów niezbędnych do przerejestrowania pojazdu na siebie w Wydziale Komunikacji.
Auto leasing – od czego zacząć?
W Volkswagen Financial Services dostępne jest finansowanie JAK ABONAMENT i KLASYCZNE dla takich marek, jak Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA, Volkswagen Samochody Dostawcze oraz CUPRA. Klienci, którzy rozważają skorzystanie z leasingu auta, mogą spokojnie przeanalizować różne warianty, korzystając z kalkulatorów leasingu. Dzięki przystępnym w obsłudze narzędziom on-line sprawdzą nie tylko wysokość raty dla różnych parametrów umowy dotyczącej tego samego modelu, ale nawet w wygodny sposób porównują warunki finansowania kilku interesujących ich pojazdów – dzięki wbudowanej porównywarce.
Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wszystkie informacje i dane aktualne na dzień 30.6.2023r.