Okres letni wiąże się nie tylko z piękną pogodą i sezonem urlopowym, ale także ze znacznie korzystniejszymi warunkami drogowymi. Jednak bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem dla każdego kierowcy, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie swojego samochodu na sezon letni, aby podróżowanie w słoneczne dni było bezpieczne. Z poniższych akapitów dowiesz się, jak kompleksowo zadbać o pojazd po okresie zimowym, aby wiosną i latem cieszyć się komfortową jazdą.
Sprawdzenie ogólnego stanu technicznego
Sprawność samochodu, wszystkich jego podzespołów i układów to zdecydowanie priorytetowa kwestia dla każdego kierowcy. Niestety warunki zimowe często mają destrukcyjny wpływ na stan techniczny pojazdu, dlatego warto go skontrolować na wiosnę i tym samym przygotować się do bezpiecznej jazdy w ciepłym sezonie. Niskie temperatury, mróz i śnieg sprzyjają korozji układu hamulcowego, wydechowego oraz elementów zawieszenia. Ponadto w zimie mogą zostać uszkodzone również inne podzespoły przez jazdę po zaspach czy oblodzonych nawierzchniach. Z tego względu jeśli podczas kontroli okaże się, że którakolwiek z części jest niesprawna lub wyeksploatowana to koniecznie dokonaj jej naprawy lub wymiany na nową.
Wymiana opon na letnie
Z pewnością każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że dwa razy w ciągu roku należy wymienić opony. Gdy temperatura za oknem zaczyna wzrastać powyżej 7 stopni Celsjusza to doskonały czas na odwiedzenie serwisu wulkanizacyjnego. Wszystko dlatego, że opony zimowe tracą swoje właściwości i stanowią zagrożenie z uwagi na słabszą przyczepność podczas wyższych temperatur. Wymiana ogumienia na letnie zapewnia lepsze prowadzenie auta oraz krótszą drogę hamowania.
Kontrola płynów eksploatacyjnych
Kontrola płynów eksploatacyjnych to kolejny krok, który warto wykonać po sezonie zimowym. Należy sprawdzić czy jest ich odpowiednia ilość, co dotyczy płynu hamulcowego, chłodniczego i wspomagającego układ kierowniczy. Wiosna to również idealny czas na wymianę oleju silnikowego, w którym przez zimę mogło nagromadzić się trochę paliwa, przez trudności w wypaleniu sadzy w niskich temperaturach. Warto także zastąpić zimowy płyn do spryskiwaczy letnim, gdyż wersja przeznaczona na zimę często jest produkowana na bazie alkoholu, którego zapach może być uciążliwy. Wybrany płyn letni powinien być wysokiej jakości, aby jego formuła była w stanie skutecznie czyścić szyby z różnego rodzaju zabrudzeń, w tym pyłów i owadów.
Zadbanie o podwozie
Kolejnym krokiem, na który warto się zdecydować przed okresem letnim jest kontrola podwozia po zimie i jego dokładne wyczyszczenie, gdyż to właśnie w tych miejscach odkłada się najwięcej soli drogowej, która może powodować wzmożone rdzewienie elementów i tym samym obniżać bezpieczeństwo podróżowania.
Dokładnie mycie i woskowanie samochodu po okresie zimowym
Wielu kierowców unika mycia samochodu w zimie, korzystając jedynie sporadycznie z myjni. Właśnie z tego względu wiosna, która jest pierwszą oznaką, że niskie temperatury odpuściły na dobre, jest jednocześnie znakomitym czasem na kompleksowe czyszczenie karoserii. Warto dokładnie umyć cały samochód z zewnątrz na świeżym powietrzu i wykorzystać w tym celu dedykowane środki i akcesoria w postaci gąbeczek i ściereczek. Konieczne jest dotarcie do wszelkich zakamarków, gdyż to właśnie z nich często osadza się sól drogowa, która może przyspieszyć zjawisko korozji. Po dokładnym czyszczeniu karoserii i jej osuszeniu warto zdecydować się na woskowanie, które nie tylko zadba o lakier, ale także zabezpieczy go przed przywieraniem zabrudzeń i pięknie nabłyszczy powłokę.
Kontrola stanu wycieraczek
W okresie zimowym wycieraczki są szczególnie narażone na uszkodzenie z uwagi na fakt, iż są wykorzystywane do oczyszczania szyby z lodu i śniegu. Zatem jeśli ich pióra nie są w najlepszej kondycji to najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana wycieraczek na nowych. Zwiększy to bezpieczeństwo i komfort jazdy latem, szczególnie podczas ulewnego deszczu czy opadów gradu.
Pielęgnacja opon i felg
Sezonowa wymiana ogumienia to również doskonały czas na jego kontrolę i pielęgnację. Warto obejrzeć opony i zwrócić uwagę na wszelkie uszkodzenia czy nieregularności. Ponadto konieczne jest zmierzenie wysokości bieżnika. Gdy cokolwiek Cię zaniepokoi koniecznie udaj się do wulkanizatora. Ponadto opony warto potraktować czernidłem, które je zabezpieczy i sprawi, że będą znacznie lepiej wyglądały. Niezbędne jest także staranne wyczyszczenie felg, co pozwoli usunąć zalegający na nich brud, sól drogową i pył z hamulców, które niekorzystnie wpływają na obręcze stalowe i aluminiowe. Jednak należy w tym celu stosować wyłącznie sprawdzone preparaty, które nie uszkodzą felg, a jednocześnie przyczynią się do starannego wypolerowania ich powierzchni.
Sprawdzenie sprawności układu klimatyzacji
Warto także skontrolować sprawność układu klimatyzacji, która w lecie jest niezwykle przydatna i przyczynia się do komfortowej jazdy podczas upałów. Dokładne czyszczenie i odgrzybienie pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, drobnoustrojów i pleśni. Do kompletu dobrym rozwiązaniem będzie wymiana filtra kabinowego na nowy, co korzystnie wpłynie na zdrowie wszystkich podróżujących pasażerów.
Kompleksowe sprzątanie wnętrza samochodu
Na koniec warto wykonać kompleksowe sprzątanie wnętrza samochodu. Odkurzanie, ścieranie kurzu, czyszczenie szyb i tapicerki pozwala pozbyć się zabrudzeń, piasku i błota, które często wnosimy na obuwiu w okresie zimowym. Wszystkie te działania przyczynią się do komfortowego podróżowania. Warto także zastosować przyjemny zapach, który rozprzestrzeni się po całej kabinie.