Sezon zimowy to trudny okres dla wszystkich zmotoryzowanych. Sygnałem o zbliżającej się zimie są krótsze dni i chłodniejsze wieczory. To czas, w którym warto odpowiednio przygotować samochód do trudniejszych warunków na drodze. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby czuć się bezpiecznie, gdy za oknem pojawi się mróz, a trasy zostaną pokryte śnieżnobiałym puchem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Wymiana opon na zimowe
Coraz większe kolejki przed warsztatami wulkanizacyjnymi to znak, że zima zbliża się wielkimi krokami. Pomimo, że w Polsce wymiana opon nie jest obowiązkowa w świetle prawa, to jednak dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników dróg warto zadbać o tę kwestię w pierwszej kolejności. Zimowe ogumienie ma wiele zalet w porównaniu z letnimi modelami. Przede wszystkim charakteryzuje się znacznie lepszą przyczepnością w trudnych warunkach, gdy ulice pokryte są śniegiem i lodem. Odpowiada za to odpowiednio zaprojektowany bieżnik, który ułatwia odprowadzanie spod kół wody, błota czy kopnego śniegu. Odpowiedni czas na zmianę opon na zimowe przypada wtedy, gdy za oknem temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Przy tej wartości letnie ogumienie traci swoje właściwości, a obniżeniu ulega poziom bezpieczeństwa na drodze. Zatem im szybciej zdecydujemy się na wymianę opon, tym lepiej, gdyż zwykle zanim pojawi się sroga zima często mamy do czynienia z przymrozkami i oblodzeniami, które stanowią zagrożenie.
Płyny eksploatacyjne w samochodzie
Bardzo ważną kwestią jest również kontrola i ewentualna wymiana wszystkich płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Mowa między innymi o płynie do spryskiwaczy, który powinien być odporny na niską temperaturę. Istotne jest także sprawdzenie oleju silnikowego czy płyny w układzie chłodzenia. W przypadku pierwszego z nich warto przeprowadzić test temperatury jego krzepnięcia i w zależności od wyniku dodać odpowiedniego koncentratu w razie potrzeby. Warto także wiedzieć, że przy spadku temperatury olej silnikowy gęstnieje, dlatego korzystanie ze zużytego oleju może przekładać się na szybsze zużycie całego układu, a także na trudności związane z uruchomieniem pojazdu na zimnym silniku. Natomiast płyn w chłodnicy warto wymienić na nowy i tym samym wybrać wariant dostosowany do pracy w niskich temperaturach.
Sprawny akumulator na dobry zapłon
Najczęściej występujące awarie w sezonie zimowym związane są z akumulatorem, który nie jest w stanie prawidłowo pracować w niskich temperaturach, gdy nie zostanie odpowiednio przygotowany lub jest zbyt zużyty i nie generuje wystarczającej mocy. Właśnie z tego względu warto sprawdzić jego stan techniczny przed zimą, a konkretniej jego napięcie ładowania oraz prąd upływu na postoju. Ponadto dobrym rozwiązaniem, które jest zalecane przez mechaników, jest staranne oczyszczenie części elementów alternatora z tlenków metali i śniedzi. W tym celu warto udać się do profesjonalnego serwisu.
Wymiana wycieraczek przed sezonem zimowym
Złe wycieraczki to zmora dla kierowców. Sezon zimowy wiąże się z częstymi opadami, podczas których poziom zagrożenia na drodze znacznie wzrasta. Z tego względu akcesoria w postaci sprawnych wycieraczek są niezbędne. Wytarte lub wyszczerbione pióra nie będą w stanie w odpowiedni sposób oczyścić szyby, co wpłynie na pogorszoną widoczność.
Zabezpieczenie karoserii przed zimą
Przed sezonem zimowym warto zdecydować się a kompleksowe mycie samochodu, podczas którego starannie usuniemy wszelkie zabrudzenia. Następnie konieczne jest dokładne osuszenie pojazdu. W ostatnim etapie dobrym rozwiązaniem będzie również zabezpieczenie karoserii woskiem, co dodatkowo ochroni lakier przed zanieczyszczeniami, które nie będą tak łatwo na nim osiadać.
Przegląd hamulców
Niezwykle istotną kwestią w okresie zimowym jest układ hamulcowy. Wszystkie podzespoły wchodzące w jego skład powinny być w pełni sprawne, aby czuwać nad zachowaniem stabilnego toru jazdy podczas poruszania się w trudnych warunkach, w szczególności na oblodzonej lub zaśnieżonej trasie. Sprawdźmy zatem hamulce, klocki i tarcze, a także stan przewodów, linki hamulca ręcznego oraz płynów.
Zabezpieczenie i konserwacja uszczelek
Zamarznięte uszczelki to kolejny problem zimą, który jest bardzo uciążliwy. Dostająca się do wnętrza woda w niskich temperatura może spowodować przemarznięcie uszczelek do karoserii i tym samym uniemożliwić otwarcie drzwi i dostanie się do samochodu. Działanie na siłę może skutkować urwaniem klamki lub uszczelki, dlatego warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją poprzez aplikację specjalnych preparatów przeznaczonych do zabezpieczenia uszczelek.
Kontrola podwozia
Często nie zwracamy uwagi na stan techniczny naszego pojazdu związany z podwoziem. Jednak warto wykonać taką kontrolę przed zimą, aby znaleźć ewentualne ślady korozji i odpowiednio je zabezpieczyć. Najlepiej udać się w tym celu do profesjonalnego warsztatu samochodowego, gdyż nałożenie powłoki antykorozyjnej skutecznie odeprzeć atak soli drogowej i błota.
Światła – dobra widoczność to podstawa
Ze względu na fakt, że sezon zimowy wiąże się ze znacznie szybciej zapadającym zmrokiem i tym samym ograniczoną widocznością, warunkiem bezpiecznej jazdy jest odpowiednie oświetlenie. Dlatego przed zimą koniecznie sprawdź stan żarówek, moc z jaką świecą oraz dokładnie oczyść reflektory z wszelkich zabrudzeń. Ostatni krok warto powtarzać przed każdą podróżą. Dodatkowo pamiętaj aby zawsze mieć w schowku zapasowe żarówki, gdy aktualnie używane ulegną przepaleniu w trasie.
Akcesoria niezbędne w zimie, które warto mieć w samochodzie
Warto także zadbać o dodatkowe akcesoria, które są niezbędne w sezonie zimowym dla wszystkich zmotoryzowanych. Mowa między innymi o dywanikach gumowych, które chronią wnętrze samochodu przed topniejącym śniegiem i brudem przenoszonym na obuwiu. Niezastąpionym akcesorium w okresie zimowym okaże się również skrobaczka, dzięki której z łatwością usuniesz lód z szyb samochodowych. Do kompletu warto wyposażyć się także w podręczną zmiotkę, za pomocą której można szybko i sprawnie odśnieżyć samochód. Podczas srogiej zimy przydatna będzie łopata, gdy zdarzy Ci się wjechać w śniegową zaspę. Natomiast planując podróż w górskie rejony należy wziąć ze sobą łańcuchy na koła zwiększające przyczepność w trudnych warunkach. W bagażniku warto także znaleźć miejsce dla specjalistycznego aerozolu do odmrażania zamków. Wszystkie z wymienionych akcesoriów nie wiążą się z wygórowaną ceną, dzięki czemu ich zakup z pewnością nie obciąży portfela, a jednocześnie przyczyni się do zwiększenia Twojego bezpieczeństwa na drodze podczas jazdy w zimie.