Pomimo wprowadzania kolejnych etapów luzowania obostrzeń, epidemiolodzy przypominają o odpowiednich środkach bezpieczeństwa, w tym o zachowaniu higieny. Dla osób przemieszczających się samochodem niezwykle istotne jest utrzymanie jego wnętrza w czystości. To ważne, gdyż wirus Covid-19 potrafi utrzymać się na niektórych powierzchniach nawet od kilku do kilkunastu dni.
Podróżujesz wyłącznie sam lub z najbliższymi osobami, z którymi przebywasz stale na co dzień, i wydaje ci się, że w swoim samochodzie jesteś całkowicie bezpieczny? Nic bardziej mylnego. Nigdy nie wiadomo, czy wirusy nie dostaną się do wnętrza naszego auta np. na naszej odzieży bądź zakupach i nie zaatakują nas następnego dnia. Dbanie o higienę w aucie powinno być więc analogiczne jak w domu. Warto zatem przede wszystkim zaopatrzyć się w płyn do dezynfekcji rąk, z którego powinniśmy korzystać za każdym razem przed rozpoczęciem jazdy i po jej zakończeniu. Kolejnym krokiem powinno być regularne czyszczenie potencjalnie niebezpiecznych powierzchni.
Jak długo koronawirus przetrwa wewnątrz auta?
Jeśli korzystamy z naszego samochodu każdego dnia – sprawa jest oczywista. Nawet jeśli czynimy to rzadziej, starając się odizolować w domu od świata zewnętrznego, kwestii dezynfekcji wnętrza auta nie powinniśmy bagatelizować. Różne badania, w tym także przeprowadzone na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), pokazują, że koronawirus SARS-CoV-2 potrafi przeżyć na różnych powierzchniach przez dłuższy czas. Ile dokładnie? Zależy to od rodzaju materiału, a także od warunków panujących w danym otoczeniu, w tym głównie od temperatury oraz wilgotności powietrza.
Badanie WHO wykazało, że koronawirus w temperaturze 22 stopni Celsjusza i przy 60-procentowej wilgotności utrzyma się na szkle czy drewnie przez dwie doby, a na tworzywach sztucznych czy stali nierdzewnej nawet do 96 godzin (cztery doby). To materiały, które spotkamy we wnętrzu każdego auta.
Najnowsze badania pokazują jednak, że na niektórych powierzchniach (w tym na metalu, szkle i plastiku) koronawirus może przetrwać nawet ponad tydzień, a amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention sugeruje wręcz, że w odpowiednich warunkach czas ten może przekroczyć dwa tygodnie.
Co czyścić?
Regularne czyszczenie wnętrza auta powinno objąć przede wszystkim wszystkie te elementy, które dotykamy podczas jego użytkowania. Są to więc kierownica, klamki (także zewnętrzne), manetki kierunkowskazów, gałka zmiany biegów, dźwignia hamulca ręcznego, uchwyty pasów bezpieczeństwa oraz wszystkie przyciski, pokrętła i przełączniki, a także ekrany dotykowe. Dezynfekcja powinna obejmować również dywaniki, tapicerkę foteli, a nawet wnętrze bagażnika. Pamiętajmy także o kluczykach, które mamy ze sobą cały czas i które również mogą być siedliskiem wirusa. Samo czyszczenie powinniśmy zacząć od tych powierzchni, które dotykamy najczęściej.
Ważnym elementem towarzyszącym dezynfekcji kabiny auta powinno być częste jej wietrzenie. Wirusy mogą być obecne nie tylko na różnych powierzchniach, ale także w powietrzu. Ponadto dzięki przewietrzeniu wnętrza samochodu zmniejszamy temperaturę i wilgotność w kabinie.
Czym czyścić wnętrze samochodu?
Do dezynfekcji powierzchni w samochodzie wcale nie trzeba stosować specjalistycznych środków biobójczych bądź preparatów chemicznych. Zgodnie z zaleceniami m.in. WHO wystarczająca jest zwykła woda z mydłem (podobnie jak w przypadku mycia rąk), którą nanosimy na czyszczone powierzchnie przy użyciu zwykłej gąbki bądź szmatki. Ważne, by dokładnie przemyć całą powierzchnię danego elementu, w tym wszelkie zakamarki. Do skutecznego czyszczenia możemy użyć również płynów dezynfekujących na bazie etanolu (minimum 60%).
Podczas dezynfekcji wnętrza nie powinniśmy zapominać, że różne materiały mogą różnie reagować z preparatami czyszczącymi. Aby więc nie uszkodzić sobie przy okazji skórzanej tapicerki czy np. detali chromowanych bądź drewna, powinniśmy albo stosować odpowiednie środki, albo sprawdzić najpierw na mniej widocznych powierzchniach, jak reagują one na kontakt z naszym preparatem myjącym. Szkoda by było, gdyby zamiast zdobić, miały one szpecić nasze auto.
A może ozonowanie wnętrza?
Skutecznym sposobem na usunięcie z wnętrza auta wirusów (a przy okazji również roztoczy, grzybów, pleśni, bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów) jest skorzystanie z usługi ozonowania. Ozon, aplikowany w formie gazowej, wnika w każdą wolną szczelinę, a przy okazji wyczyści przewody wentylacyjne. Dodatkowo jest jednym z najsilniejszych utleniaczy, dzięki czemu taki zabieg jest bardzo skuteczny. Usługę ozonowania wykonują najczęściej warsztaty, zajmujące się obsługą układów klimatyzacji, a także specjalistyczne firmy wykonujące usługi ozonowania. Doświadczony personel, zachowanie odpowiednich procedur oraz profesjonalne urządzenia są gwarantem, że zabieg ozonowania zostanie wykonany poprawnie. Co ważne, koszt takiej usługi nie należy do specjalnie wysokich i powinien się zamknąć w kwocie kilkudziesięciu złotych.