Zakup auta wiąże się m.in. z koniecznością dokonania wyboru wersji nadwozia. Kierowcy poszukujący samochodu wielozadaniowego często decydują się na kombivany, które doskonale zdają egzamin zarówno w pracy jak i w kontekście pojazdu rodzinnego. Współczesne modele kombivanów wręcz wypierają z rynku popularne jeszcze kilka lat temu minivany- mniej uniwersalne, nieszczególnie sprawdzające się jako użytkowe.
Kombivany- charakterystyka
Kombivan to konstrukcja bazująca na fuzji kombi z autem dostawczym. Samochód taki posiada dwubryłowe nadwozie, co oznacza w praktyce wydzielone części osobową, bagażową i silnikową. Kierowca oraz pasażerowie mają zatem do dyspozycji sporą przestrzeń, dla siebie i na transport rzeczy. Pojazd przypomina bardziej użytkowy niżeli osobowy, choćby ze względu na przesuwane tylne drzwi,pokaźną ładowność a także bardziej oszczędny niżeli silnik. Kojarzenie kombivanów z autami dostawczymi nie stanowi absolutnie błędu, ponieważ są one dostarczane- często równolegle- zarówno jako osobowe jak i typowo zadaniowe. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z produkcyjną prostotą w zakresie estetyki oraz technicznych rozwiązań, co korzystnie wpływa na koszty serwisowania, paliwa i cenę tychże samochodów. Kombivan wydaje się zatem faktycznie bliższy pojazdom użytkowym niżeli klasycznym osobówkom. Z uwagi na walory praktyczne większość znanych marek wypuszcza na rynek kombivany, są nimi np. Volkswagen Caddy i Skoda Roomster.
Dla kogo kombivan będzie dobrym wyborem?
Choć w dzisiejszych czasach mamy niemal na wyciągnięcie ręki dostępne wygodne, ekonomiczne hatchbacki, eleganckie, komfortowe sedany oraz modne, bogato wyposażone i stosunkowo wszechstronne SUV-y, popularność kombivanów wciąż rośnie. Dlaczego i dla kogo zostały stworzone?
Z zamysłu kombivany miały i mają pełnić rolę pakownych aut dla biznesu. Wszędzie tam, gdzie trzeba przewozić sprzęt lub ludzi a nie istnieje jednak konieczność posiadania typowego samochodu dostawczego. Kombivan to też jednak odpowiedni pojazd dla kilkuosobowej rodziny. Zwłaszcza, że niemal każdy model z młodego rocznika nie odbiega pod kątem komfortu od osobówek z innymi rodzajami nadwozia.
Zalety kombivanów
O ile wciąż można spotkać się z opinią, iż kombivany to auta względnie zadowalające, tak realnie posiadają wiele zalet. Dostrzegają je i kierowcy i pasażerowie.
Wysoka pozycja siedzeń sprzyja dobrej widoczności oraz wygodzie w dalszych trasach. Przedsiębiorcy, rodziny z dziećmi oraz entuzjaści wycieczek związanych z aktywnościami zadowala też pojemny bagażnik, w którym bez problemu zmieszczą się narzędzia, wózek, narty bądź rower. Istotny walor stanowi także niskie spalanie. A czy koliduje z dynamiką? Nie zawsze. W przypadku samochodów z silnikiem Diesla ekspresyjny styl jazdy przeważnie jest możliwy i to nawet przy sporym obciążeniu.
Propozycje od Volkswagena
Pomimo ekspansji nowoczesnych SUV-ów, kombivany sprzedają się na tyle dobrze, że w salonach pojawiło się kilka nowych modeli. Co ciekawe oferta rynkowa jest w pewien sposób ograniczona, bo tylko nieliczne spośród popularnych marek dostarczają te samochody. Znajduje się wśród nich Volkswagen, koncern z bardzo ugruntowaną pozycją, ceniony za niezawodność od lat. To właśnie z fabryk VW wyjeżdża jeden z najpopularniejszych kombivanów w Polsce- Volkswagen Caddy. Znany od dawna lecz teraz znacznie unowocześniony.
W 2020 roku kierowcom została przedstawiona 5-ta generacja tego modelu. Volkswagen Caddy 5 dostępny jest w wersji z silnikiem benzynowym (z jednostką 1.5 TSI) oraz wysokoprężnym (z jednostką 2.0 TDI, co oznacza dwulitrowy Diesel) . Klienci mają również do wyboru dwa typu nadwozia- standardowy (275,5 cm rozstawu osi) i maxi (297,0 cm rozstawu osi). W przypadku osobowej odsłony auta dodatkowo aż 5 wariantów wyposażenia: klasyczny Caddy, Life, Style, Dark Label, Caddy California i PanAmericana.
Przedsiębiorcom dedykowane są z kolei: Volkswagen Caddy Cargo oraz Volkswagen Caddy Kombi.
Oceniając wygląd Volkswagena Caddy ewidentnie rzucają się w oczy nawiązania do osobowych VW, przede wszystkim do Golfa VIII . Widać to zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzu auta, gdzie mamy kokpit dosłownie z Golfa skopiowany. Wziąwszy pod uwagę osobowo-użytkowy charakter pojazdu jego linia została zaprojektowana dość ciekawie, odpowiednio charyzmatycznie wszak bezpretensjonalnie. Ergonomiczna kabina kierowcy wyposażona w liczne schowki oraz systemy wspomagające też zasługuje na docenienie, podobnie zresztą jak przestrzeń ładunkowa, w której zadbano m.in. o elementy zabezpieczenia bagażu.
Z racji konkretnej ilości walorów praktycznych i estetycznych Volkswagen Caddy zajmuje mocną pozycję wśród konkurujących z nim kombivanów innych marek. Na wysokie miejsca w rankingach wpływa również korzystna cena samochodu, przekładająca się na atrakcyjne, nie obciążające przesadnie budżetu finansowanie.