Leasing to popularna forma finansowania samochodów zarówno w dużych przedsiębiorstwach jak i małych firmach, w tym jednoosobowych działalnościach. Jedną z kluczowych jego zalet stanowi możliwość odliczenia podatku VAT w zakresie 50% bądź 100% przy spełnieniu określonych warunków. Jak optymalizacja podatkowa wygląda w praktyce? Czy odliczenie VAT-u w leasingu jest możliwe zawsze?
Co do zasady czynni płatnicy VAT mają prawo do pomniejszenia podatku o kwotę podatku, który został naliczony od nabytych na potrzeby firmy towarów lub usług. Jako, że leasing auta jest w świetle prawa traktowany jako usługa funkcjonująca na zasadzie użyczenia pojazdu na zasadach określonych w umowie pomiędzy stronami (leasingodawcą a leasingobiorcą), przedsiębiorca zyskuje korzyści podatkowe. Niemniej jednak podatek VAT jest różnie traktowany, m.in. dlatego, że w obrocie gospodarczym występuje kilka modeli leasingu. Kwestię leasing a vat rozstrzygają także zapisy w kontrakcie oraz sposób użytkowania samochodu. Trzeba też wiedzieć, że podatek VAT z leasingu da się odliczyć tylko wtedy, gdy auto wykorzystujemy do realizacji celów biznesowych.
Rodzaje leasingu a podatek VAT
W Polsce stosuje się kilka rodzajów leasingu, przede wszystkim leasing operacyjny i leasing finansowy. Ich różnice polegają głównie na konstrukcji umowy oraz prawach i obowiązkach stron. . W zależności od formy leasingu i przyjętych warunków inaczej traktowany jest VAT. Warto mieć tego świadomość aby móc maksymalnie wykorzystać przywileje podatkowe.
VAT w leasingu operacyjnym
Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na leasing operacyjny. Nie bezzasadnie, ponieważ ta forma finansowania pozwala na bieżące obniżenie kosztów. Ale po kolei. W kontekście podatkowym odliczenie VAT-u w leasingu operacyjnym następuje od każdej faktury czyli raty leasingowej. W rozliczeniu podatkowym da się zatem uwzględnić całość VAT-u naliczonego przez leasingodawcę. Pełna kwota VAT-u (100%) podlega jednak odliczeniu tylko wtedy, gdy auto służy wyłącznie celom biznesowym. Jeśli jest wykorzystywane w sposób mieszany, a więc również w prywatnym zakresie, VAT można odliczyć w 50%. Należy tutaj dodać, że zgodnie z przepisami leasing operacyjny traktowany jest jako usługa opodatkowana stawą 23%.
Czy w związku z powyższymi zasadami leasing operacyjny stanowi atrakcyjną opcję dla firm? W wielu przypadkach tak, ponieważ zapewnia elastyczność w relacji leasing a vat, pozwala na dokonanie rozliczenia podatkowego zgodnie z rzeczywistym użytkowaniem samochodu. Rodzinne biznesy albo jednoosobowe działalności, gdzie pojazd pełni zadania służbowe ale też bywa środkiem transportu „po godzinach” mogą za sprawą tego wariantu w pełni rzetelnie wywiązywać się z obowiązków podatkowych.
VAT w leasingu finansowym
Leasing finansowy również cieszy się dużym wzięciem lecz głównie wśród firm, które w momencie podpisywania umowy mają już wypracowaną płynność finansową. Wynika to m.in. z faktu, iż w leasingu finansowym VAT jest naliczany jednorazowo-przy wydaniu pojazdu do użytkowania a sam kontrakt ma zwykle charakter długoterminowy. Owe zasady to jednocześnie kluczowe różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. W bezpośrednim przełożeniu na koszty mamy więc styczność z sytuacją gdy przedsiębiorca płaci VAT za cały samochód z góry, mogąc jednocześnie odliczyć podatek od razu w pełnej kwocie. Analogicznie jak w obszarze leasingu operacyjnego odliczenie VAT-u w leasingu finansowym to 100% bądź 50%. 100% można odliczyć wówczas, gdy ewidencja korzystania z auta wyszczególnia wyłącznie cele biznesowe.
Opłata wstępna a VAT
Jako że leasing samochodu często wiąże się z uiszczeniem opłaty wstępnej, jawi się pytanie czy wydatek związany z czynszem inicjalnym stanowi podstawę do tego aby można było zrealizować odliczenie VAT-u w leasingu również od opłaty wstępnej? Odpowiedź brzmi: tak. Trzeba jedynie posiadać adekwatny dokument- fakturę od leasingodawcy i w porę dokonać zgłoszenia w US, na co przewidywanych jest tylko 7 dni. Kryteria procentowe pozostają uzależnione od deklarowanego sposobu użytkowania pojazdu.
Leasing narzędziem optymalizacji kosztów w firmie?
Leasing, łącząc w sobie cechy kredytu i dzierżawy pozwala klientowi na korzystanie z samochodu bez nadmiernego obciążania budżetu firmy. Uwzględnia też indywidualne oczekiwania przedsiębiorców oraz zmienność potrzeb, będąc elastyczną formą finansowania auta. Czy może stać się również narzędziem optymalizacji kosztów? Owszem, w szczególności leasing operacyjny. Za sprawą możliwości odliczenia VAT-u z każdej raty przedsiębiorca skutecznie redukuje miesięczne koszty operacyjne. Jeśli przy tym cała rata zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, obciążenia podatkowe będą znacząco mniejsze. Analizując sytuację na płaszczyźnie operacyjny leasing a vat dostrzegamy zatem spore pole manewru względem zarządzania kosztami i rozliczeniami podatkowymi. Przekłada się to na bardziej efektywne zarządzanie pieniędzmi, poprawę płynności finansowej oraz stabilności biznesu.
Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Informacje w artykule aktualne na dzień publikacji.