Samochód okazuje się dziś niezbędny – zarówno w prowadzeniu biznesu, jak i w życiu prywatnym. Nie każdy użytkownik jest jednak gotów przeznaczać jednorazowo większą sumę na zakup auta za gotówkę – z drugiej strony natomiast zakup używanego pojazdu ze starszych roczników nie satysfakcjonuje miłośników nowoczesnej motoryzacji. Na szczęście istnieje trzecia możliwość: korzystanie z pojazdu w ramach finansowania leasingiem, z atrakcyjnymi miesięcznymi ratami. Wyjaśniamy, na czym polega leasing samochodu, dlaczego warto z niego skorzystać i jak sprawić, by auto do użytku prywatnego bądź firmowego przyniosło leasingobiorcy jak najwięcej korzyści.
Leasing samochodowy – najważniejsze informacje
Leasing jest formą finansowania, w której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy dany przedmiot w użytkowanie, natomiast leasingobiorca zobowiązuje się płacić miesięczne raty za możliwość korzystania z tego przedmiotu. Kontrakt nie musi dotyczyć wyłącznie aut – istnieje bowiem możliwość sfinansowania w ten sposób także innych środków trwałych (takich jak urządzenia, maszyny, czy nawet nieruchomości) – w naszym artykule koncentrujemy się jednak wyłącznie na pojazdach.
Charakterystyczną cechą umów leasingowych jest fakt, że w okresie finansowania auto traktowane jest jako własność leasingodawcy, natomiast klient staje się jego posiadaczem po spłacie wartości końcowej. Dziś taki wariant umowy nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem – w niektórych ofertach leasingu KLASYCZNEGO oraz w leasingu JAK ABONAMENT Volkswagen Financial Services korzystający mogą zwrócić użytkowany samochód do salonu, gdy ich umowa dobiegnie końca, a następnie wybrać kolejne auto w ramach nowej umowy. Leasing auta staje się dzięki temu znakomitą okazją do częstej wymiany samochodu na model z nowszego rocznika lub też z innego segmentu – ponieważ indywidualne oczekiwania i potrzeby leasingobiorcy mogą zmieniać się z upływem czasu.
Leasing KLASYCZNY a leasing JAK ABONAMENT
Niegdyś leasing traktowany był jako prosta droga do zakupu samochodu. Dziś klienci, którzy skorzystają z tej formy finansowania, mają znacznie więcej swobody – mogą zdecydować, co stanie się z autem po zakończeniu kontraktu, a także dopasować warunki umowy według własnego uznania. Prawdziwą rewolucję stanowi możliwość wyboru pomiędzy leasingiem KLASYCZNYM a JAK ABONAMENT.
Na czym polega leasing KLASYCZNY?
Jego charakterystyczną cechą jest uzależnienie wysokości miesięcznych rat od całkowitej wartości auta. Zostaje ona rozłożona na opłatę wstępną, wybraną przez klienta liczbę rat spłacanych w okresie umowy oraz wartość końcową, która stanowi kwotę wykupu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w aktualnie oferowanym leasingu KLASYCZNYM opłata wstępna wynosi już od 0% wartości pojazdu, co w praktyce oznacza, że leasingobiorca może podpisać umowę bez wnoszenia takiej opłaty. Leasing KLASYCZNY daje również możliwość uzyskania niskiej kwoty wykupu auta – dzięki odpowiednio rozplanowanemu harmonogramowi spłaty, wartość końcowa może wynieść nawet 1% wartości pojazdu.
Co to jest leasing JAK ABONAMENT?
Leasing samochodowy JAK ABONAMENT zapewnia użytkownikom bardzo niskie raty miesięczne – niższe, niż w tradycyjnych formach finansowania. Jest to możliwe, ponieważ podstawą do naliczania rat jest prognozowany spadek wartości auta w okresie umowy. Minimalny czas trwania kontraktu wynosi od 24 do 36 miesięcy, a leasingobiorca na zakończenie finansowania może zwrócić auto do salonu. W większości przypadków ma również do wyboru wariant pozostawienia samochodu u siebie i spłacenia wartości końcowej. Kwota wykupu znana jest z góry już w dniu podpisywania umowy, dlatego użytkownik pojazdu jest w stanie odpowiednio wcześniej zaplanować ewentualny wydatek, związany ze spłatą pojazdu – choć samą decyzję o wykupie lub zwrocie przedstawia finansującemu dopiero pod koniec okresu leasingu.
Możliwość zawarcia umowy na krótki okres i opcja pozostawienia samochodu u dealera sprawia, że leasing samochodowy rekomendowany jest klientom, którzy lubią często wymieniać auto na nowe i preferują podróżowanie pojazdami prosto z salonu.
Dlaczego auto w leasingu trzeba ubezpieczyć?
Zgodnie z polskim prawem, absolutnie niezbędnym ubezpieczeniem jest polisa OC – obowiązek jej posiadania spoczywa na każdym właścicielu auta. W przypadku umowy leasingu lista obligatoryjnych polis obejmuje także NNW oraz Autocasco, obejmujące ryzyko rabunku, kradzieży i uszkodzenia auta. Zakres koniecznych do wykupienia polis można znaleźć zawsze w Ogólnych Warunkach Umów Leasingu. Klient zawierający umowę z Volkswagen Financial Services ma w tym przypadku wybór, czy decyduje się na ubezpieczenie samochodu u swojego leasingodawcy, czy też przedstawi finansującemu do zaakceptowania ofertę innej ubezpieczalni. Skorzystanie z pakietów polis komunikacyjnych oferowanych przez Volkswagen Financial Services ma tę dodatkową zaletę, że zakup ubezpieczeń w pakiecie wiąże się często z dodatkowymi zniżkami, a także możliwością wliczenia składki w miesięczną ratę leasingu. Aby zyskać jeszcze pełniejszą ochronę – na wypadek kradzieży lub całkowitego zniszczenia pojazdu w okresie jego spłaty – warto skorzystać z polis GAP MTE (Ubezpieczenia straty finansowej) oraz GAP RTI (Ubezpieczenia 100% wartości fakturowej).
Jak obliczyć wysokość raty leasingu?
Wysokość raty leasingu można bez trudu wyznaczyć samodzielnie – i to bez używania jakichkolwiek skomplikowanych wzorów. Na czym polega obliczenie miesięcznej raty? Wystarczy odwiedzić serwis Volkswagen Financial Services, w którym znajduje się kalkulator leasingu samochodu. To wygodne narzędzie pozwala na szybkie oszacowanie wysokości rat dla wybranego modelu pojazdu – żadnych danych nie trzeba wpisywać samodzielnie, wszystkie parametry ustawiane są przy pomocy suwaków. Kalkulatory obejmują wiele marek z Grupy Volkswagen: Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA, Volkswagen Samochody Dostawcze oraz CUPRA.
Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Wszystkie informacje aktualne na dzień 3.3.2023r.