Leasing to przejrzysta i łatwo dostępna forma finansowania aut, która umożliwia klientom dopasowanie warunków umowy do indywidualnych potrzeb. Elastyczność stanowi jedną z najważniejszych zalet tego typu produktów, ponieważ pozwala na określenie optymalnej kwoty raty leasingu, na wybór okresu finansowania, a nawet na swobodne decydowanie, czy po zakończeniu kontraktu auto wraca do dealera, czy zostaje w garażu leasingobiorcy. Ponieważ jednak decyzja o wyborze konkretnego pojazdu z bogatej gamy modeli wymaga spokojnego zastanowienia, trudno byłoby dokonywać jej „na poczekaniu” w salonie dealerskim. Nieocenioną pomocą dla Ciebie w dopasowaniu warunków finansowania do własnych potrzeb okazują się kalkulatory on-line. W artykule wskazujemy elementy, które warto rozważyć przed zawarciem umowy, a także analizujemy przykładowy leasing samochodu.
Co warto wiedzieć o leasingu?
Wiedza o tym, jak konstruowane są oferty leasingowe, zdecydowanie ułatwia dopasowanie warunków oferty do potrzeb. W klasycznym finansowaniu kontrakt obejmuje trzy zasadnicze części: opłatę wstępną – uiszczaną przy podpisywaniu umowy, miesięczne raty, a także wartość końcową – czyli tę część wartości pojazdu, którą klient spłaca, aby wykupić auto i zatrzymać je u siebie. Obecnie dostępne produkty leasingowe – zarówno klasyczne, jak i nowoczesne – są jednak znacznie przystępniejsze. Korzystając z finansowania oferowanego przez Volkswagen Financial Services, nie musisz bowiem przeznaczać własnych środków na opłatę wstępną – zaczyna się ona bowiem już od 0% wartości auta. Również uregulowanie wartości końcowej nie zawsze okazuje się konieczne – w wybranych ofertach leasingu klasycznego oraz w większości ofert leasingu nowoczesnego klient może zwrócić samochód do dealera i zawrzeć nową umowę finansowania na kolejny wybrany model pojazdu. Więcej informacji na temat danej oferty dostarczy Ci przede wszystkim symulacja leasingu, którą możesz przygotować… samodzielnie!
Najważniejsze parametry, od których zależy rata leasingu
Istnieje kilka parametrów, które wpływają na wysokość miesięcznej raty finansowania. Należą do nich:
• Wybrany model auta. Wartość danego modelu auta ma kluczowe znaczenie dla wysokości rat miesięcznych. Jeśli rozważamy klasyczny leasing samochodu, podczas kalkulacji brana jest pod uwagę całkowita wartość pojazdu. Natomiast w leasingu klasycznym uwzględnia się spadek wartości samochodu w okresie jego użytkowania.
• Opłata wstępna. Leasingując auto w Volkswagen Financial Services możesz wybrać zerową opłatę wstępną, ale masz także możliwość zadeklarowania wpłaty w wysokości kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu procent wartości pojazdu. Maksymalna opłata wstępna zależy od konkretnej oferty finansowania – nie przekracza jednak 45% wartości auta. Zwróć uwagę, że im wyższa opłata wstępna, tym niższe miesięczne raty leasingu.
• Okres umowy. Długość okresu finansowania wyznacza liczbę rat miesięcznych do spłaty. Z tego względu dłuższy okres finansowania przekłada się na niższe raty miesięczne.
• Limit kilometrów. Ten parametr pojawia się w ofertach leasingu nowoczesnego. W kalkulatorze możesz wskazać, ile kilometrów będziesz pokonywać autem w skali roku – a więc na ile intensywnie chcesz korzystać z użytkowanego samochodu. Im wyższy przebieg, tym wyższa miesięczna rata leasingu.
Przykładowy leasing samochodu – jak korzystać z kalkulatora?
Kalkulator leasingu dostępny on-line na stronie internetowej Volkswagen Financial Services umożliwia intuicyjne i szybkie przeprowadzenie kalkulacji. Oblicz ratę leasingu, wybierając najpierw interesującą Cię markę samochodu z Grupy Volkswagen, a następnie konkretny model auta. W kolejnym kroku wskaż, z której oferty chcesz skorzystać.
W kolejnym kroku skorzystaj z suwaków kalkulatora i ustaw je w takim położeniu, aby odpowiadały interesującemu Cię okresowi umowy, wysokości opłaty wstępnej oraz (w leasingu nowoczesnym) rocznemu przebiegowi pojazdu. Symulacja leasingu zostanie przeprowadzona automatycznie przez kalkulator, a Ty od razu zobaczysz szacowaną kwotę miesięcznej raty. Zwróć również uwagę, że cały proces możesz powtarzać wielokrotnie, a kolejne wyniki dodawać do „Porównania kalkulacji”. W ten sposób sporządzisz pełną listę interesujących Cię ofert, aby błyskawicznie porównać różne warianty finansowania. Do porównania możesz dodawać kolejne wyliczenia prowadzone dla tego samego modelu auta (np. po zmianie okresu finansowania albo opłaty wstępnej) lub dla kilku modeli, gdy zastanawiasz się, jakie auto wybrać.
Dlaczego rata obliczona przy pomocy kalkulatora jest szacunkowa?
Korzystając z narzędzi dostarczanych przez Volkswagen Financial Services możesz skalkulować przykładowy leasing samochodu dla interesującego Cię modelu auta danej marki. Jednak oferta finansowania jest tak elastyczna i tak szeroka pod względem opcji dodatkowych, że dokładne jej policzenie byłoby niemożliwe przy pomocy prostego kalkulatora. Dla wymarzonego auta możesz bowiem wybrać zarówno elementy wykończenia – takie jak kolor lakieru, rodzaj tapicerki czy wielkość obręczy kół – jak i wyposażenie, począwszy od silników, a skończywszy na inteligentnych systemach wsparcia kierowcy. Poszczególni producenci aut dostarczają nawet cały szereg przydatnych akcesoriów, których zestaw zależy ściśle od marki i modelu auta. Warto wliczyć ich koszty w miesięczną ratę leasingu.
Podobnie możesz postąpić w przypadku polis ubezpieczeniowych – zawierając umowę zapytaj Doradcę o dostępne zniżki, a także ubezpieczenia, które możesz wliczyć w ratę miesięczną. Wszystkie te elementy pozwolą Ci jeszcze lepiej dopasować samochód oraz sposób jego użytkowania do Twoich indywidualnych potrzeb – aby uwzględnić je w symulacji leasingu, skontaktuj się z Volkswagen Financial Services.
Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.