Zaczynamy od noworocznych wróżb, prosto ze świata sztuki. Ubiegły rok przyniósł nam wiele szeroko komentowanych tytułów jak „Kler”, „Zimna wojna”, nowa płyta Dawida Podsiadło czy oblegana wystawa „Wyspiański” w krakowskim Muzeum Narodowym. Liczymy na to, że i w tym roku tłumy widzów przyciągnie któreś z zapowiadanych wydarzeń. Sprawdzamy te najciekawsze premiery, o których może być głośno!
Film
Na początek świat, bowiem tu, po ogromnych sukcesach Joanny Kulig, czeka nas być może rok pod nazwiskiem Rafała Zawieruchy. Wcielił się on w postać Romana Polańskiego w nowym filmie „Once Upon a Time in Hollywood” w reżyserii Quentina Tarantino. To obraz opowiadający prawdziwą historię morderstw grupy Charlesa Mansona pod koniec lat 60. XX wieku.
Skoro już jesteśmy przy legendarnych reżyserach, to w tym roku odbędzie się premiera długo zapowiadanego filmu „The Irishman” Martina Scorsese. Zaprosił on na plan wielkiego Al Pacino i Roberta De Niro, będzie więc gangstersko. W przeciwnym kierunku pójdzie natomiast Tom Hooper, autor nowej wersji „Nędzników”. Przygotowuje on przeniesienie na ekran musicalu „Koty”. W obsadzie, obok Jennifer Hudson czy Judi Dench, pojawi się Taylor Swift. A, byśmy zapomnieli o Pedro Almodovarze, który nakręcił kolejny film z Penelope Cruz, będzie pewnie bardzo czerwono!
W kraju, po zeszłorocznych głośnych sukcesach wielu artystycznie doskonałych tytułów, pora na nową porcję kina. Tutaj zaczynamy od nowego filmu Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” gdzie w rolę polskiej noblistki mieszkającej w Toskanii wcieliła się Krystyna Janda, zaś jej córkę zagrała Katarzyna Smutniak. Z kolei w marcu, będzie mieć miejsce premiera nowego obrazu Borysa Lankosza „Ciemno prawie noc” na podstawie głośnej książki Joanny Bator. W głównej roli Magdalena Cielecka. Są jeszcze przecież premiery nowych filmów Małgorzaty Szumowskiej, Xawerego Żuławskiego, Jana Komasy czy Agnieszki Holland. A na koniec dokument o pedofilii w polskim kościele od Tomasza Sekielskiego i Borys Szyc jako Piłsudski.
Teatr i opera
W teatrze przede wszystkim królować będzie „Hamlet”, ale pomijając styczniową premierę w warszawskim Teatrze Dramatycznym, nową wersję dramatu Szekspira szykuje także Agata Duda-Gracz i Maja Kleczewska, co ciekawe obie wersje powstają w poznańskich teatrach. W stolicy przede wszystkim Teatr Powszechny i nowy spektakl Krystiana Lupy na podstawie utworów „Kaputt” i „Skóra” Curzio Malapartego oraz „Księgi z San Michel” Axela Munthe. W obsadzie m.in.: Karolina Adamczyk, Michał Czachor, Monika Niemczyk, Halina Rasiakówna, Maria Robaszkiewicz czy Ewa Skibińska.
Koniecznie wyczekujcie także nowego spektaklu Grzegorza Jarzyny, który po latach powraca do literatury Masłowskiej i wystawia w TR Warszawa „Innych ludzi”. W operze kontynuacja sezonu, czyli zapowiadana „Tosca” w reżyserii Barbary Wysockiej czy „Halka” od Agnieszki Glińskiej.
Muzyka
Świat muzyki czeka na wiele powrotów, szczególnie tych wielkich gwiazd. Po latach przerwy i bardzo złych poprzednich dwóch albumach powraca Madonna, która w tym razem postanowiła na płytę z wszędobylskim motywem… Ale dajemy jej szansę. Znacznie ciekawiej może wypaść nowy krążek Solange, młodszej siostry Beyonce, która od lat łączy ze sobą nie tylko różne elementy czarnej muzyki z alternatywną, ale i modę czy różne formy sztuki. Skoro mowa o powrotach, to jeszcze są panowie z Vampire Weekend, którzy po sześcioletniej przerwie znowu zrobią konkretny hałas swoim przebojowym graniem. Warto zapisać sobie też, iż nadchodzą nowości od Toro Y Moi, The 1975, Tame Impala, Coldplay czy zapowiadana na grudzień nowa płyta Adele.
Na rodzimym podwórku w zeszłym roku było głośno, Nosowska powiedziała dość, a ściślej Basta!, Brodka wydała swój wymarzony koncert z serii MTV Unplugged, Dawid Podsiadło ze swym „Małomiasteczkowym” dotarł do każdego miasteczka w Polsce, a hip-hopowy skład Taconafide nagrał największy przebój roku, czyli wszędobylskie „Tamagotchi”. Co w najbliższych dwunastu miesiącach rozkocha nas w sobie? Z pewnością nasza mocna strona od wielu lat, czyli scena elektroniczna, a tu na swoje nowe odsłony czeka Novika z nowym albumem i duet Rebeka.
Mocniejsze uderzenie na pewno zapewni nam Krzysztof Zalewski (tutaj przeczytacie nasz wywiad z artystą) i Daria Zawiałow. Nowych albumów możemy też spodziewać się od Tomka Makowieckiego czy Sorry Boys (wywiad z liderką grupy przeczytacie na naszych stronach). No i jest jeszcze nowa, studyjna płyta Justyny Steczkowskiej, która głosi, że za jej produkcję odpowiadał człowiek od Lany Del Rey. Czekam i posłuchamy!
Książka
Zapowiedzi w tej kategorii jak zawsze sporo, ale też przyznać się trzeba, że i wydawnictw u nas dużo i ich godnych przeczytania pozycji. Na pewno warto wyczekiwać kolejnych pozycji z serii reportażu Wydawnictwa Czarnego. Pierwszą z nich będzie zapewne „W oblężeniu” Barbary Demic. Powraca ona po 20 latach do wojny, która postawiła na głowie życie Bośniaków, Chorwatów i Serbów. Będzie także miejsce na sporo biografii, w tym Ireny Kwiatkowskiej czy Violetty Villas. Poza tym czeka nas też wiele słusznych wznowień, jak w przypadku „Szklanego klosza” Sylvii Plath przez Wydawnictwo Marginesy. Po zeszłorocznych międzynarodowych sukcesach Olgi Tokarczuk, czekamy także na kolejne laury dla jej twórczości, w końcu jesienią powraca literacka nagroda Nobla. Trzymamy kciuki!
Wystawy
W tej kategorii bez dwóch zdań wybija się jedno, najważniejsze wydarzenie w polskich galeriach i muzeach tego roku. To oczywiście planowana na wiosnę pierwsza wystawa w Polsce prac Mariany Abramowic. To urodzona w 1946 roku w Belgradzie jedna z najsłynniejszych współczesnych artystek performance i body art.
https://www.youtube.com/watch?v=OS0Tg0IjCp4
Dopełnieniem tych wszystkich wydarzeń z przeróżnych dziedzin sztuki będzie nasz tegoroczny patronat roku w kulturze, czyli Stanisław Moniuszko.