Dokładnie pół wieku temu na farmie Maxa Yasgura w Bethel w stanie Nowy Jork, pod hasłem „Peace, Love and Happiness” zgromadziło się ponad 400 000 ludzi. Od 15 do 18 sierpnia wystąpili przed nimi m.in. Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, The Who, Joan Baez czy Janis Joplin. Przypadająca w tym roku 50. rocznica legendarnego festiwalu w Woodstock, o którym mowa, to dobry punkt wyjścia do przeglądu polskich festiwali muzycznych, z których część w pełni zasługuje na miano kultowych.
Jarocin Festiwal
Podróż po kultowych polskich festiwalach rozpoczniemy w Jarocinie. Odbywający się od 1970 roku festiwal – pierwotnie nazywał się Wielkopolskie Rytmy Młodych, od lat 80. zaś funkcjonował jako Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji, aż w końcu po prostu Jarocin Festiwal. Od początku swojego istnienia poważnie wpływał on na branżę muzyczną, otwierając ją na młodych, nieznanych dotąd artystów. To tu debiutowały takie zespoły jak Hey, Dezerter, T. Love czy Acid Drinkers. Dla funkcjonujących w PRL-u subkultur młodzieżowych, festiwal w Jarocinie był wielką odskocznią od szarej, betonowej rzeczywistości. Dla ówczesnych władz – wentylem bezpieczeństwa. Mimo że te ostatnie funkcje jarocińskiego festiwalu już dawno przestały mieć znaczenie, to Jarocińskie Rymy Młodych do dziś pozostają jednym z najważniejszych wydarzeń w roku w kalendarzach debiutujących artystów.
Open’er Festival
Trudno wskazać inny polski festiwal cieszący się zarówno w kraju, jak i za granicą tak wielką estymą. Odbywający się zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca w Gdyni festiwal został doceniony m.in. przez brytyjski magazyn „Q”. W 2006 roku zakwalifikował on polski festiwal do grona sześciu najciekawszych wydarzeń muzycznych w Europie. Trudno się temu dziwić – na scenach Open’era od początku jego istnienia, czyli od 2002 roku, wystąpili m.in. Björk, Prince, The xx, Nick Cave & The Bad Seeds, Warpaint, Pearl Jam, a także The Last Shadow Puppets, Radiohead czy Depeche Mode. Choć o szczegółach line-upu tegorocznej edycji niewiele jeszcze wiadomo, to jednak należy spodziewać się równie mocnego składu.
Orange Warsaw Festival
Niewiele ponad dekadę zajęło organizatorom Orange Warsaw Festivalu zapisanie się na stałe na festiwalowej mapie Polski. Na przestrzeni dziesięciu lat uczestnicy tej muzycznej imprezy mieli okazję zobaczyć koncerty takich artystów jak Ms. Lauryn Hill, Florence and the Machine, Skunk Anansie, Queens of the Stone Age, LCD Soundsystem, Noel Gallagher’s High Flying Birds czy Wyclef Jean. Z tym większą niecierpliwością czekamy na tegoroczną edycję Orange Warsaw Festivalu.
OFF Festival
OFF Festival właściwie od początku swojego istnienia jest symbolem wysokiej jakości i wielkiej sztuki. Koncerty, które miały miejsce w katowickiej Dolinie Trzech Stawów, istotnie zapisały się w historii nie tylko samego festiwalu, ale też biorących w nim udział artystów. Do takich należy występ Patti Smith w 2015 roku, w 40. rocznicę wydania jej debiutanckiego albumu zatytułowanego „Horses”. W wywiadzie udzielonym „Vice” artystka zaliczyła ten koncert do grona swoich największych osiągnięć artystycznych: „Graliśmy numery z Horses i chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że trzy czwarte widowni nie miało nawet 25 lat. I wszyscy śpiewali, znali teksty wszystkich piosenek z albumu. Wzruszyłam się wtedy, bo dla mnie to naprawdę coś wielkiego. Czuję dumę, widząc, że moja muzyka tak mocno przemawia do młodych ludzi, że mówię ich językiem. Koncert w zupełnie nowym miejscu i tłumy młodych ludzi, którzy nas wspierają, którzy dają nam swoją energię i odbierają naszą — to coś, o czym marzyłam, gdy byłam młoda”. Jednak OFF Festival to nie tylko muzyka – warto wspomnieć chociażby o Kawiarni Literackiej będącej doskonałą okazją do spotkania z literaturą i jej twórcami.
Przystanek Woodstock/Pol’and’Rock Festival
Jego nazwa pierwotnie powstała z połączenia tytułu telewizyjnego serialu „Przystanek Alaska” i legendarnego festiwalu Woodstock z 1969. Ideą było podziękowanie wszystkim wolontariuszom biorącym udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przystanek Woodstock nieprzerwanie od 1995 roku na swojej scenie gości znakomitych muzyków zarówno z Polski, jak i z zagranicy, a przed nią gromadzi kilkaset tysięcy ludzi z całej Europy. Podczas tych trzech dni na przełomie lipca i sierpnia Kostrzyn nad Odrą staje się – obok Katowic – polską stolicą muzyki.
Ostatnio na płycie został wydany także kultowy koncert Davida Bowie. Przeczytajcie u nas o tym wyjątkowym wydawnictwie muzycznym.